February 7, 2020 admin

BU BİR KOMPLO TEORİSİDİR

2016 yılının sonunda Türkiye’de tanınan önemli bir şirketin hisseleri el değiştirdi. Sonrasında ticari faaliyet durma noktasına geldi ve çok zaman geçmeden de şirket ticari faaliyetini sonlandırdı. Tabi şirketteki yüzlerce çalışan da topluca işten çıkarıldı. Her birine noter aracılığıyla gönderilen bildirimde, ne kadar alacağı olduğu bildirildi ve sonrasında bir ödeme yapılmadı.

Buraya kadar her şey makul ve normal..

Sonrasında ödenmeyen işçilik alacaklarının ödenmesi için, şirketin hissedarı olan şirkete, onun hissedarı olan şirkete, onun hissedarı olan şirkete ve yavru şirkete icra takibi yaptık. Var mı dışarda kalan diye etrafı kolaçan edip cümbür cemaat itirazın iptali davasına katıldık..

Davaya karşı yapılan itirazlar…

1-Asıl borçlu şirket: Borç mu? Ne borcu? Allah yazdıysa bozsun..

2- Diğerleri: Benim burada ne işim var? Müsaadenizle kalkayım..

Davalı şirketleri daha şuncacık bebekken tanıyan biri olarak, kazın ayağının neye benzediğini en iyi bilenlerdenim.. Dolayısıyla, duvak açar gibi tüzel kişilik perdesini aralamam da, kan bağı misali organik bağı kurmam da zor olmadı..

(Flashback)

Bu arada, şirketin hisselerinin el değiştirmesi iş camiasının diline sakız oldu.. Vay efendim devreden şucuydu, vay efendim devralan bucuydu derken bayağı bir gündemi meşgul etti. Yazarlar mı el atmadı işe, twitter mı yıkılmadı.. Hatta devirde de hukuksuzluklar var diye soruşturmaya bile konu oldu.. Artık kim müşteki kim şüpheli içinden çıkılmaz bir hale büründü iş..

Dava ne oldu peki?

4 yaşına girdi..

3 hakim değiştirdi.. Davaya pilot beğendiremiyoruz..

Son 5 duruşmadır karara çıkmayı bekliyor.. Sıkıntı yok kalkışta birinciyiz.

Geçtiğimiz duruşmada tam karara çıkacak derken, davalı vekili kıvrak ve Alex vari bir hareketle cevap dilekçesini ıslah edince duruşma ertelendi. Yerinde bir hamleydi.. Ödemeyi ispatlayamayan davalı taraf yemin deliline dayancam işte banane banane diyince, ekmek elde öpüp yemin edelim diye yemin metnini sunmasını bekliyorduk ki şirket iflas etti. Vekalet sona erdi. Sunduğu yemin metni geçerliliğini yitirdi. İflas Müdürlüğü de, ne yemin metni kardeşim işim başımdan aşkın benim deyince, ekmeği mutfağa kaldırdık… Artık 90+17 olmuştu, kaçacak yer kalmamıştı. Yorgun bir müsabakadan sonra hakemin yumruğumu havaya kaldıracağı o anı bekliyordum…

Son duruşması bugündü.. Ne mi oldu?

Hakim sabah hastalanması sebebiyle rapor almış. Dosya yine karara çıkamadı………. Noktalar uzadı biraz ama ben hayallere daldıkça koyduğum noktayı artırıyorum farkında olmadan..

Peki koca şirketler için bir iş davası bu kadar önemli miydi hakikaten? Önemliydi evet. Çünkü bu dava nar gibiydi. Çarşıdan alırken birdi evet ama dava bittiğinde içinden matruşka misali yüzlerce dava daha çıkacaktı..

Final sahnesini henüz çekmedik.. Ama bir ipucu vereyim. Film er ya da geç mutlu sonla bitecek..

Tüm oyuncular, alkışlanacak performans sergilediği için, film bittiğinde teker teker takdim edeceğim size..

Bu arada; bu filmdeki tüm kişiler ve kurumlar hayal ürünüdür… Dedim ya bu bir komplo teorisidir.

                                                                                               Av. Selçuk ENER

Tagged:

İletişim

Hukuki konularda aklınıza takılan sorular mı var? Bize yazın cevaplayalım.