Arabuluculuk

Arabuluculuk

Arabuluculuk nedir?

Arabuluculuk: Sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması hâlinde çözüm önerisi de getirebilen, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımıyla ve ihtiyarî olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

Arabuluculuğun size ne faydası olur?

Arabuluculuk hızlı ve etkin bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuk sürecinin anlaşma ile sonuçlanması halinde, taraflar arasında mahkeme kararı hükmünde bir anlaşma belgesi düzenlenir. Anlaşmaya uyulmaması halinde, anlaşma belgesini gerekirse icra edilebilirlik şerhini de aldıktan sonra icra takibine koyabilir ve alacağınızı haciz yoluyla tahsil edebilirsiniz. Bunu yapmak için uzun bir dava sürecini beklemenize de gerek kalmaz. Uzun dava süreçleri, alacağınıza faiz işlese dahi paranızdaki değer kaybına uğramasına neden olur. Arabuluculuk her iki tarafın da kazançlı çıkması ve bir yandan da ihtilafın sona ermesiyle son bulur. Arabuluculukta anlaşma sağlayamamanızın size bir zararı yoktur. Hızlı bir süreç olduğu için zaman kaybı da yaşamazsınız.

Hangi konularda arabuluculuk yapılabilir?

Günümüzde İş Hukuku, Tüketici Hukuku ve Ticaret Hukuku’nun büyük bir bölümünde arabuluculuk dava şartı haline getirilmiş ve dava açmadan önce arabulucuya başvurulması zorunlu tutulmuştur. Ancak arabuluculuk bu alanlarla sınırlı değildir. Tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebildikleri tüm uyuşmazlıklar, arabuluculuk kapsamında olup dava açmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde sonuca gitmeniz mümkün.

Günümüzde şirketlerin büyük bir kısmı, iş akdini sonlandırırken ihtiyari arabuluculuk yoluna başvurmakta, dava süreci ile kayba uğramamak adına ticari alacakları dava açmaksızın ihtiyari arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşturmaktadırlar.

Siz de özellikle para alacağına dair uyuşmazlıklarınızın çözümünde yüzlerce arabuluculuk dosyasından edindiğimiz tecrübemizle size destek olmamızı isterseniz iletişime geçebilirsiniz.