SAHİBİNDEN.COM KRİZİ VE HUKUKİ SORUNLAR


Yazar: Av. Selçuk ENER
03.01.2024 17:27:11
SAHİBİNDEN.COM KRİZİ VE HUKUKİ SORUNLAR

Eğer haber doğruysa, sahibinden.com şirketi, kullanıcılarına toplamda hatrı sayılır bir tazminat ödemesi ve para iadesi yapmak zorunda kalacaktır. 

Bilindiği üzere, sahibinden.com adlı internet sitesine, hem kurumsal şirketler hem de tüketiciler satıcı olarak katılabilmekte ve verilen ilan türüne göre hiç de azımsanamayacak ücretler ödemektedir.

Sitenin erişime kapanması, hizmetin eksik ve/veya ayıplı olarak sunulması kapsamında değerlendirilecek ve gerek ticaret hukuku gerek de tüketici hukuku açısından sahibinden.com u sözleşmeye aykırı davranan konumuna getirecektir. 

Siteye erişimin açılamadığı her gün, sahibinden.com şirketinin zararı da büyüyecek malum. Peki sahibinden.com a üye işyerleri ve ücretli ilan veren kişiler bu zararını nasıl giderecek?

Konunun tüketici hukukunu ilgilendiren kısmı yönünden tüketici hakem heyetleri yetkili olacaktır kuşkusuz. Ancak sahibinden.com a üye işyerleri için konu ticaret hukukunu ilgilendirdiğinden, zararın tazmini için ihtarname göndermek ve sonrasında dava sürecine geçmek hukuki çareler arasında olacaktır.

Sonuç olarak tüketici ve ticaret hukukunun kapsamına giren bu konuda alanında uzman bir avukata danışmanız sizler için faydalı olacaktır.